15.7 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyCo je ochranná známka a k čemu podnikatelům slouží?

Co je ochranná známka a k čemu podnikatelům slouží?

Ochranná známka je pojem, se kterým se může setkat i laik u různých prodejců. Přemýšleli jste však někdy nad tím, k čemu slouží?

Co je ochranná známka

Ochranná známka je definována jako nástroj k ochraně firmy v tuzemském právním prostředí. Konkrétní společnost tím může identifikovat sebe samotnou, své výrobky a služby a stát se tak pro zákazníka odlišnou od konkurence.

Ochranná známka může mít podobu jakéhokoli označení, které, jak praví jeho definice, je schopné grafického znázornění. Tvořit ji tak může například slovo, fráze nebo logo.

V tuzemsku ji uděluje Úřad průmyslového vlastnictví, který však nejprve provede šetření, jestli je známku možno po stránce formální i věcné zapsat do rejstříku. Platnost tohoto označení se vždy uděluje na 10 let. Po této lhůtě lze požádat o její prodloužení.

Platnost takto udělené známky se omezuje pouze na Českou republiku. V případě, že má podnikatel zájem si ochrannou známku zaregistrovat pro všechny země EU, možné to je. Musí však tak učinit u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví.

Jak využívá ochrannou známku značka TENTino

Podobně jako mnoho jiných firem má svou vlastní ochrannou známku i společnost TENTino. Ta momentálně využívá hned několik registrovaných ochranných známek, které pomáhají chránit její značku před porušováním duševního vlastnictví a paděláním.

Jedná se o:

  • ochranná známka OZ-EU018525766
  • ochranná známka OZ 553047

Prakticky tak oba druhy ochranných známek odpovídají výše uvedenému. Tedy to, že TENTino jakožto prodejce rozkládacích stanů má svoje duševní vlastnictví chráněno jak na území České republiky, tak i v rámci EU.

Podobně se autorská práva vztahují také na veškerý obsah, který je zveřejněn přímo na oficiálních webových stránkách firmy. Především pojednání o výběru vhodného nůžkového párty stanu již v uplynulých letech doznalo kopírování některými dalšími prodejci párty stanů.

Pro zákazníka z toho plyne především to, že je nutné si před koupí přečíst zveřejněné informace, vyhodnotit, nakolik jsou relevantní a také si ověřit, z jakého zdroje pocházejí. A to ať už se chystáte pořídit prodejní stany nebo jiný typ.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek