15.7 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůDnesBývala symbolem švýcarské spolehlivosti, nyní dostane miliardovou pomoc od centrální banky

Bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, nyní dostane miliardovou pomoc od centrální banky

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti

Švýcarská banka Credit Suisse, která se dostala do potíží, posílí svou likviditu tím, že využije možnosti půjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků.

Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení druhé největší švýcarské banky.

O tom, že švýcarská centrální banka poskytne Credit Suisse likviditu, „pokud to bude nutné“, informovaly finanční instituce už ve středu.

Rozhodné kroky
Uvedli také, že Credit Suisse „splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky“.

Banka svůj krok označila za „rozhodné“ a zároveň „preventivní“ posílení likvidity. Půjčka od centrální banky „podpoří její podnikání i klienty“ a dodala, že nabízí také zpětný odkup dluhu v hodnotě přibližně tři miliardy dolarů.

„Tato opatření demonstrují rozhodné kroky k posílení Credit Suisse, protože pokračujeme v naší strategické transformaci, abychom našim klientům a dalším zúčastněným stranám poskytli hodnotu,“ uvedl generální ředitel Ulrich Körner v prohlášení.

„Můj tým a já jsme odhodláni rychle postupovat, abychom vytvořili jednodušší banku a více zaměřenou na potřeby klientů,“ dodal.

Odepsali přes 24 procent
Oznámení pomohlo ve čtvrtek zastavit velké výprodeje na finančních trzích v Asii po předchozím pádu akcií v Evropě a Spojených státech, když se investoři obávali potenciálního hromadného výběru globálních bankovních vkladů.

Akcie Credit Suisse se ve středu propadly až o 30 procent. Později část ztrát vymazali, ale přesto odepsali přes 24 procent.

Důvodem propadu akcií bylo vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii.

Akcie Credit Suisse za posledních 12 měsíců ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřeli na 1,7 švýcarského franku.

Symbol spolehlivosti
Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila série skandálů.

Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.

Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.

Za finanční rok 2022 banka vykázala čistou ztrátu 7,3 miliardy švýcarských franků. Přispěly k tomu masivní výběry finančních prostředků ze strany klientů.

Credit Suisse je první velkou globální bankou, která obdrží záchranné lano od finanční krize v roce 2008. Její problémy vyvolaly vážné pochybnosti, zda centrální banky dokáží udržet svůj boj proti inflaci agresivním zvyšováním úrokových sazeb.

Analytici varovali před rostoucími obavami v souvislosti se životaschopností banky a jejím vlivem na větší bankovní sektor.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek