2.6 C
Brno
Úterý, 10 prosince, 2024
- Reklama -časopis
DomůDnesRůst cen potravin se nezpomalil ani v únoru

Růst cen potravin se nezpomalil ani v únoru

I v únoru inflaci táhly vzhůru několik položky základní spotřeby, jako jsou energie na bydlení či potraviny.

Uvedl to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v komentáři k datům o únorové inflaci, které zveřejnil Statistický úřad.

„Růst cen potravin se nezpomalil ani v únoru. Ve srovnání s lednem v průměru zdražily o 1,7 procenta a dynamika jejich meziročního růstu tak zůstala nezměněna na úrovni 28,6 procenta. Potraviny tak byly nadále zodpovědné za třetinu meziměsíčně a přibližně 40 perent meziroční inflace,“ upřesnil.

„Očekáváme, že inflace svého vrcholu již dosáhla. Zmírňování meziročního růstu cen bude podporovat zejména bazický efekt. Ústup meziroční inflace z rekordních úrovní bude jen pozvolný – meziroční inflace by se mohla udržet ve dvouciferných úrovních po většinu roku (do pozdního léta). V průměru by podle našich propočtů měla dosáhnout 11,1 procenta a v závěru roku by se mohla pohybovat na úrovni kolem 7 až 8 procent,“ míní Koršňák.

Inflace
Při únorové úhrnné míře meziroční inflace 15,4 procenta dosáhla jádrová inflace hodnoty 16,6 procenta a čistá inflace hodnoty 13,1 procenta
Meziměsíčně dosáhla jádrová inflace hodnoty 1,1 procenta a čistá inflace hodnoty 0,9 procenta
Štědré dotování cen energií nejspíš podle něj nebude dlouhodobě udržitelné.

„A jelikož návrat cen plynu či elektřiny na trhu zpět na úrovně před eskalací konfliktu na Ukrajině zatím neočekáváme, domácnosti se musí připravit na postupné zreálňování cen plynu, tepla a elektřiny iv následujících letech. To by mělo držet inflaci na Slovensku vychýlenou výrazněji nad průměr minulého desetiletí i inflační cíl ECB během delšího období, minimálně však iv letech 2024 a 2025,“ dodal analytik UniCredit Bank.

„Očekáváme, že v roce 2023 budeme svědky poměrně vysoké úrovně inflace. Během několika měsíců bude inflace dosahovat stále poměrně vysokých dvouciferných temp růstu, postupně by se měla ‚přehoupnout‘ přes hranici 10 procent a následně dosahovat jednociferných úrovní. Průměrnou hodnotu inflace za celý rok 2023 odhadujeme momentálně kolem 10 procent. Na nízké úrovně inflace, například kolem dvou procent, tedy kolem inflačního cíle eurozóny, můžeme ale zapomenout,“ doplnila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

„Průměrnou míru inflace letos očekáváme na úrovni 12 procent. Dvoucifernou inflaci na Slovensku tak za současných okolností očekáváme přibližně do začátku čtvrtého kvartálu, výraznější zmírnění meziměsíčního růstu cen předpokládáme ve druhém čtvrtletí,“ zdůraznil Matej Horňák, analytik České spořitelny.

I Jana Glasová, analytička 365. bank očekává, že v dalších měsících se inflace bude postupně zmírňovat. Do zpomalování spotřebitelských cen by se podle ní měl začít promítat hlavně pomalejší růst cen agrokomodit a potravin ve světě a také levnější energie. Změna cen výrobních vstupů se promítá do spotřebitelských cen s jistým časovým zpožděním. Citelnější by to mohlo být hlavně od 2. kvartálu 2023.

„Inflace bude v letošním roce pravděpodobně nižší než loni, nadále se ale udrží na vysoké úrovni. Nyní očekáváme průměrnou inflaci za rok 2023 kolem 10 procent, přičemž ale nevylučujeme ani pomalejší růst cen. Hlavním faktorem, ovlivňujícím inflaci, budou iv roce 2023 ceny energií na světových trzích a vývoj cen agrokomodit a potravin,“ uzavřela Glasová.

Statistický úřad informoval, že spotřebitelské ceny zboží a služeb byly v únoru 2023 meziměsíčně vyšší o 1,1 procenta, meziročně o 15,4 procenta.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek