12.1 C
Brno
Pondělí, 16 září, 2024
- Reklama -časopis
DomůDnesTrhy jsou divoké. Akcie problematické banky Credit Suisse padly na nové rekordní...

Trhy jsou divoké. Akcie problematické banky Credit Suisse padly na nové rekordní minimum

Saúdská národní banka uvedla, že v ní nemůže zvýšit svůj podíl.

Akcie evropských bank, euro i ceny ropy ve středu klesly v reakci na pád švýcarské Credit Suisse na nová rekordní minima poté, co její největší akcionář vyloučil další investici do této problematické banky.

To vyvolalo nové obavy ze „šíření nákazy“ v Evropě po kolapsu amerických bank Silicon Valley Bank Signature Bank.

Množství problémů
Hodnota akcie Credit Suisse se propadla pod hranici 2 švýcarské franky (2,04 eura) poté, co Saúdská národní banka uvedla, že v ní nemůže zvýšit svůj podíl nad 10 procent pro regulační problémy.

„Odpověď je absolutně ne z mnoha důvodů kromě nejjednoduššího důvodu, kterým je regulační a statutární důvod,“ řekl předseda Saúdské národní banky Ammár al Chudajrí v rozhovoru pro Bloomberg TV v odpovědi na otázku, zda je banka otevřena dalším investicím do Credit Suisse v případě žádosti o dodatečnou likviditu.

Akcie Credit Suisse se v průběhu dnešního obchodování nakrátko snížily až o 23,8 procenta a provozovatel burzy několikrát zastavil obchodování s nimi, protože objem prodejů prudce stoupal a hodnota akcií klesala.

Tržní hodnota Credit Suisse tento týden dále klesla kvůli obavám z „nákazy“ po kolapsu dvou amerických bank a po zveřejnění výroční zprávy, ve které přiznala „výrazné nedostatky“ ve vnitřních kontrolách.

Credit Suisse v uplynulých letech zápasila s řadou problémů, včetně krachu britské finanční společnosti Greensill, do které investovala 10 miliard dolarů (9,31 miliardy eur) a kolapsu amerického hedgeového fondu Archegos Capital Management, který jí přinesl ztrátu 5,5 miliardy dolarů.

Credit Suisse ztratila přibližně 80 procent své tržní hodnoty od bankrotu Greensill v březnu 2021.

Za finanční rok 2022 banka vykázala čistou ztrátu 7,3 miliardy švýcarských franků (7,46 miliardy eur). Přispěly k tomu masivní výběry finančních prostředků ze strany klientů. Banka již několik měsíců prochází rozsáhlou restrukturalizací.

Reakce trhů
I akciový index evropských bank zamířil dolů a kolem poledne klesl o 6,1 procenta, což je jeho nejnižší úroveň od 3. ledna. Za týden, tedy od středy 8. března, se tento index snížil o 14 procent, což znamená ztrátu více než 120 miliard eur z tržní hodnoty. Jedná se o největší týdenní ztrátu indexu od ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Během dopoledne ztratily akcie švýcarské banky UBS 6,8 procenta z hodnoty, francouzských bank BNP Paribas a Société Générale více než 11 procent, španělské Banco de Sabadell 9 procent, německé Commerzbank 10 procent a Deutsche Bank 8,4 procenta.

Společná evropská měna euro se snížila vůči dolaru více než jedno procento a ve 13:14 SEČ se prodávala po 1,05701 USD, což bylo o 1,51 procenta méně než v předchozí den na konci obchodování.

A zároveň ceny ropy po krátkém oživení během ranního obchodování v Asii zamířily dolů, přičemž americká WTI se nakrátko dostala pod hranici 70 dolarů za barel. Později část ze ztrát smazala a ve 13:16 se prodávala po 70,4214 dolaru za barel, což představuje pokles 1,27 procenta.

„Trhy jsou divoké. Přecházíme od problémů amerických bank k problémům evropských bank, především Credit Suisse,“ řekl Carlo Franchini, šéf institucionálních klientů v Banca Ifigest v Miláně.

„Faktem však stále zůstává, že evropské banky, a zejména ty větší, mnohem lépe řídí své úrokové riziko, což způsobilo kolaps amerických bank, a mají likviditu,“ řekl Jerome Legras ze společnosti Axiom Alternative Investments.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek