0.7 C
Brno
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -časopis
DomůDnesPožár v Banské Štiavnici: Budíček, vzácné listiny nechráníme dobře, tvrdí šéf archivu

Požár v Banské Štiavnici: Budíček, vzácné listiny nechráníme dobře, tvrdí šéf archivu

Vzácné listiny i historické důlní mapy. Stačilo pár minut a změnily by se na popel. Šéf Slovenského důlního archivu říká, že stát by měl na varování v podobě požáru okamžitě reagovat.
BANSKÁ ŠŤAVNICE: Unikátní listiny, některé z 15. století, i vzácné důlní mapy se podařilo zachránit před ohněm i vodou. Podle vedoucího Slovenského důlního archivu Petra Konečného byl však masivní požár v centru Banské Štiavnice \“posledním varováním\“, po kterém by měly následovat systémové změny při ochraně archivních materiálů.

Pomohli i dobrovolníci
V jednu chvíli během požáru se rozšířila zpráva, že už hoří i důlní archiv. Jedná se o sousední objekt hned vedle takzvané Banky lásky, odkud oheň postupoval na další památky v historickém jádru města UNESCO.

„Jelikož hořela hned vedlejší budova, zpočátku jsme se obávali, že požár přeskočí i na archiv. Bohu díky, hasičům se požár podařilo lokalizovat a dostat ho pryč od naší střechy. V náš prospěch, pokud se to při škodách na jiných památkách dá takto říci, hrál i vítr,“ popsal Konečný. Plameny přeskočily na budovy ve směru na Náměstí sv. Trojice, zasáhly soukromé domy, městskou základní uměleckou školu, i takzvaný Berggericht s mineralogickou expozicí Slovenského důlního muzea.

Konečný připomněl, že v době, kdy požár vypukl, nemohli vývoj předpokládat, a tak se pracovníci muzea i desítky dobrovolníků rychle zmobilizovali. Aby zachránili vzácné archivní dokumenty, vytvořili živý řetěz.

„Nejohroženější materiál se nám podařilo přesunout, za což všem děkuji, od stěny Banky lásky směrem do protilehlého křídla archivu. Abychom zamezili škodám, popřekrývali jsme dokumenty velkými nepromokavými plachtami, abychom zabránili nejhoršímu,“ popsal chvíle, kdy jejich největším nepřítelem paradoxně nebyl oheň, ale voda, kterou hasiči hasili dům Sládkovičovy múzy Maríny.

Poslední budíček
Záchranu vzácného fondu označil šéf archivu za obrovské štěstí. \“Náš archiv uchovává jedinečné památky, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO Paměť světa, a byla by nepopsatelná ztráta, pokud by tyto dokumenty shořely, nebo by došlo k jejich poškození,\“ zhodnotil.

V ohrožení byl i jeden z nejcennějších archivních fondů – materiály spojené s Hlavním komorským úřadem od 15. až po začátek 20. století. Našli bychom mezi nimi dokumenty o životě a práci anglického konstruktéra Issaca Pottera, který v Nové Bani postavil první ohňový stroj na našem území a působil také v Banské Štiavnici a okolí.

Další listiny popisují kremnické a šťavnické hornictví již na konci 15. a začátku 16. století.

Škody v archivu vznikly zahořením okraje dřevěného krovu, na elektroinstalaci či na podlahách v kancelářích. Přestože podle šéfa archivu nebudou v rozsahu, s jakými se musí vypořádat například sousední turistická atrakce pro zamilované, událost poukázala na dlouhodobé problémy archivu.

Požár, jaký Banská Štiavnica nezažila za posledních více než dvě stě let, by měl u kompetentních vyvolat aktivitu, která na Slovensku chybí desetiletí.

„Minimálně by se ministerstvo vnitra, pod které patříme, mělo začít zamýšlet nad vhodností umístění archivu v takové exponované a ohrožené budově,“ míní Konečný.

Budova významná svojí historií se pro účel archivu nehodí. Objekt nepostačuje kapacitně, je přeplněný, jednotlivá patra nemají potřebnou nosnost, ke kompromisům přistupují i při zajišťování technických parametrů na ochranu fondů, například při klimatizaci či snižování vlhkosti.

Požár v této souvislosti nazval vedoucí archivu budíčkem. „Je to varovný prst předtím, co se tady mohlo stát. Taková situace není vyloučena ani do budoucna, tentokrát to bylo velmi těsné, stačilo pár minut a škody by byly nevratné.“

Mikulec: Budeme se o tom bavit
V den požáru (18.3.) přicestoval do Banské Štiavnice s premiérem Eduardem Hegerem a kolegy z jiných resortů i ministr vnitra Roman Mikulec. Aktualitám řekl, že tématem se bude zabývat.

„Nechám si připravit zprávu o tom, jak by tyto materiály měly být uloženy, co by ta budova měla splňovat a nesplňuje. Budeme se o tom do budoucna bavit, protože to riziko je zřejmě velké,“ reagoval Mikulec na otázku Aktualit, jak chtějí zamezit budoucímu ohrožení vzácných dokumentů.

Premiér Heger přislíbil Banské Štiavnici finanční pomoc ze státního rozpočtu i eurofondů, ministři by se měli v příštích týdnech ve městě setkat na společném výjezdu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek