15.7 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůDnesDomácnostem hrozí vysoké ceny energií i v příštím roce, varuje úřad pro...

Domácnostem hrozí vysoké ceny energií i v příštím roce, varuje úřad pro regulaci

Současné ceny jsou i nadále mnohem vyšší než platné ceny za dodávky.

Domácnostem a dalším zranitelným odběratelům hrozí drahé energie i v příštím roce. Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) upozorňuje, že navzdory značnému poklesu tržních cen elektřiny a zemního plynu v posledních měsících jsou totiž současné tržní ceny energií nadále mnohem vyšší než platné ceny za dodávku elektřiny a plynu pro domácnosti a mnoha zranitelných odběratelů mimo domácnosti.

Například úroveň tržních cen ročních forwardů elektřiny pro rok 2024 se pohybuje v rozmezí přibližně 140 až 190 eur za megawatthodinu za poslední měsíc. To je přibližně 2,5- až 3násobek současné ceny elektřiny, komodity (61,20 eura za megawatthodinu), která byla zpřístupněna domácnostem na základě obecně-hospodářského zájmu schváleného vládou pro rok 2023.

\“V případě plynu, vládou zastropovaná cena za dodávku plynu pro domácnosti a vybrané skupiny zranitelných odběratelů je přibližně o polovinu nižší než úroveň tržních cen ročních forwardů zemního plynu na rok 2024 za poslední měsíc, přibližně 50 až 60 eur za megawatthodinu,\“ dodal mluvčí ÚRSO Radoslav Igaz.

\“Z pohledu úřadu proto doporučujeme, co nejdříve stanovit právně-závazným způsobem pravidla mimořádných opatření vlády na příští rok, jako například podmínky zpřístupnění zlevněné elektřiny z memoranda se Slovenskými elektrárnami cílovým skupinám odběratelů i pro rok 2024,\“ uvedl předseda ÚRSO Andrej Juris.

Pokud zlevněná elektřina z memoranda bude zpřístupněna později než dodavatelé nakoupí elektřinu pro své zranitelné odběratele za tržní ceny, hrozí podle jeho slov riziko vysokých kompenzací ze strany státu při současných úrovních tržních cen elektřiny.

Úřad zároveň upozorňuje, že tržní ceny energií jsou nadále velmi volatilní a nepředvídatelné.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek