5.1 C
Brno
Středa, 21 února, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyJak nezabít sukulenty

Jak nezabít sukulenty

Sukulenty jsou ideální pokojové rostliny, zvláště pokud nemáte přirozený talent na pěstování zeleně. Přinášíme vám 9 jednoduchých pravidel, jak o ně pečovat, aby přežili a prosperovali.

Nepodceňujte sílu sukulentů ve svém bytě. Zahradní designérky Caro Langton a Rose Ray věří, že spokojenost s životem s pokojovými rostlinami úzce souvisí také s jejich skromnými požadavky. Podle nich můžete mít z malého kaktusu v květináči stejně velkou radost jako ze zimní zahrady plné náročných tropických rostlin. Ať už jste dostali do daru tučnolist, nebo vám v obchodě padla do oka echeveria, stojí za to pokusit se udržet je zdravé a šťastné.

 1. Dostatek světla
  Sukulenty milují světlo a potřebují asi šest hodin slunce denně, v závislosti na typu. Nově vysazené sukulenty se mohou na přímém slunečním světle spálit, takže je bude možno na plné sluneční záření třeba postupně zvykat, nebo jim dočasně vytvořit mírný stín průsvitným závěsem.
 2. Otáčení
  Sukulenty milují přímé slunce, ale sedí den co den na stejném přesném místě, je pravděpodobné, že dostatek světla má jen jedna strana. Odborníci navrhují časté otáčení rostlin. Sukulenty se v každé poloze budou naklánět směrem ke slunci, takže otáčení jim pomůže růst rovně. Přílišné naklonění může také znamenat, že potřebují slunečnější místo.
 3. Voda podle sezóny
  Stejně jako my i sukulenty potřebují více energie, když jsou v období růstu. Během jara a léta rostliny rostou a pijí mnohem více vody, než když odpočívají na podzim a v zimě. Doporučují testovat půdu prstem – když jsou horní 3 centimetry suché, polijte je. Hodně vody však může sukulent zabít, takže se ujistěte, že necháte půdu mezi zaléváními vyschnout.
 4. Voda přímo na půdu
  Když poléváte sukulenty, namočte půdu, dokud z drenážních otvorů nevytéká voda. Pokud je váš květináč nemá, použijte méně vody. Otvory jsou však pro sukulenty velmi příznivé. K zavlažování sukulentů nepoužívejte stříkací láhev – zarosení může oslabit křehké kořeny a vytvořit plísně na listech. Květináče můžete také vložit do misky s vodou a nechat vodu absorbovat přes odtokový otvor. Když je horní část půdy vlhká, vyjměte je.
 5. Udržujte sukulenty čisté
  Rostliny v bytě postupně nutně zachytí prach, který může bránit jejich růstu. Vrchní i spodní část listů jemně otřete navlhčenou utěrkou, pomocí jemného kartáčku se dostanete na obtížně přístupná místa.
 6. Vyberte květináče s odtokem
  Sukulenty nechtějí sedět v zamokřené půdě, takže odtok je důležitý, aby se zabránilo hnilobě. Váš květináč by měl mít drenážní otvor, který umožní úniku přebytečné vody. Pro začátečníky jsou ideální terakotové nádoby.
 7. Správná půda
  Sukulenty potřebují půdu, která snadno propouští vodu a standardní substrát nebo hlína ze zahrady nemusí být úplně to pravé. Použijte raději speciální substrát na sukulenty nebo smíchejte půdu s pískem, pemzou nebo perlitem. Sukulentní kořeny jsou velmi křehké, takže při přesazování buďte opatrní.
 8. Zbavte se škůdců
  Škůdci by u interiérových sukulentů neměli být problémem, ale občas se mohou vyskytnout. Komár je přitahován sukulenty, které jsou vysázeny v příliš vlhké půdě a nemají správný odtok. Abyste se zbavili vajíček a larev, postřikujte půdu 70% roztokem isopropylalkoholu. Další škůdci, se kterými se sukulenty musí vypořádat, jsou červi Pseudococcidae (Mealybug). Přelévání a přehnojování půdy jsou častými příčinami výskytu padlí. Infikované rostliny přemístěte dále od ostatních sukulentů a postříkejte také isopropylalkoholem.
 9. Hnojení sukulentů v létě
  Sukulenty nepotřebují mnoho hnojiv, ale během jarního a letního vegetačního období jim můžete dát lehké přikrmení. Dávejte pozor, abyste to nepřehnali – to může způsobit, že sukulent bude růst příliš rychle a stane se tenkým a slabým.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek