24.8 C
Brno
Pondělí, 22 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůBydlení7 způsobů, jak vytvořit z pergoly místo pro letní odpočinek

7 způsobů, jak vytvořit z pergoly místo pro letní odpočinek

Pergola je krásným zahradním prvkem, nemusí však být jen na ozdobu. Může propojovat interiér se zahradou, stínit terasu nebo vytvářet originální solitér pod širým nebem. Podívejte se, jak si můžete na dvoře vytvořit nádhernou oázu.

Pergoly jsou typické lehkou dřevěnou nebo kovovou konstrukcí složenou ze sloupků, trámů či perforovanou konstrukcí stěn a stropu. Na rozdíl od altánů jsou pergoly otevřeny, umožňují proudění vzduchu, výhledy a propojení s přírodou. Jaký design zvolit a kde je umístit?

 1. Pergola připojena k domu
  Populární a efektivní je zastřešení terasy, která se nachází u rodinného domu. Toto řešení je nabízeno z praktických důvodů – umožňuje využít prodloužení střechy a integruje strukturu do exteriéru vašeho domu vytvořením z podobných materiálů a barev, které jsou na něm využity. Nezapomeňte k podpěrám a lištám vysadit popínavé rostliny, které zajistí osvěžující stínění a přírodní prvek. Důležité je také večerní osvětlení, aby se pod pergolou daly vychutnávat příjemné letní večery.
 2. Pergola s mřížkami
  Zkombinujte pergolu s mřížkami a trelážemi a vytvoříte si v zahradě soukromou zónu. Pergola poskytuje stín nad hlavou, zatímco mříže může blokovat výhledy a zvuky od sousedů. Do úzkých otvorů mřížek nasměrujte révu, která je pro něj ideální oporou. Soukromí a stín budou dokonalé.
 3. Pergola s textilem
  Textil je pro pergoly skvělým spoluhráčem. Může stínit střechu ve formě plachty či markýzy pro ochranu před slunečním zářením nebo sloužit jako dekorace a ochrana před nežádoucími pohledy v podobě sladěných závěsů. Pamatujte na to, že je třeba použít látku, která je určena k exteriérovému použití, abyste předešli vyblednutí barev nebo poškození počasím.
 4. Jídelna pod pergolou
  Pergola může zpříjemnit také venkovní jídelní prostory. Ať už vám více chutná stolování na verandě nebo u bazénu, neměli byste zapomenout na gril nebo kamna, abyste si své alfresco menu mohli vychutnávat čerstvé. Pro vytvoření středomořského stylu můžete využít rustikální břevna, cihlové a kamenné zídky nebo využít okolní stromy.
 5. Pergola obklopená zelení
  Umístěním pergoly mezi keře a přidáním bujných popínavých rostlin, jako je břečťan nebo různé druhy révy či vistárie, vytvoříte kouzelný koutek v srdci zahrady.
 6. Pergola s krbem
  Když do pergoly zabudujete krb, získáte tak prodloužení vaší zahradní sezóny na podzimní i zimní měsíce. Je už jen na vás, jestli se vám líbí spíše rustikální kombinace, při které můžete sladit bílé sloupky s tmavým mořeným dřevem a cihlami, nebo raději moderní koncept s betonem a mramorem, či dokonce s outdoorovou televizí.
 7. Moderní pergola u bazénu
  Pergola může vytvořit také komfortní bazénový domek. Přírodní materiály, včetně přírodního kamene a cedru, pomáhají modernímu bazénu splynout s přírodou. Moderní bílé lamely s živým plotem a modrým mozaikovým bazénem zase vytvářejí retro náladu.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek