Extravagantních interiérových směrů je několik. Málokterý z nich ale vyniká více než tzv. boho styl. Ten byl sice původně výsadou nejexcentričtějších umělců, ale v dnešní době zdobí byty po celém světě, a to i ty, kde nežijí umělecké či výstřední typy.
Jak a proč vznikl bohémský styl
Počátky kontroverzního interiérového směru sahají do 19. století. Přišla s ním tehdejší francouzská umělecká elita, která hledala nový způsob sebevyjádření. Tím se stal právě boho styl, jehož cílem mělo být opuštění všech konvencí v designu. Bohémsky zařízené byty totiž sázely na naprostou volnost, která neměla být spoutaná žádnými pravidly. Důraz na volnost a odpor vůči zásadám přítomným při jiných stylech jim vydržela dodnes.
Typické znaky interiérů v boho stylu:
Volnost při výběru doplňků – Interiérový design bez pravidel v tomto případě znamená zcela otevřené možnosti při výběru jednotlivých doplňků. V bohémských interiérech se to projevuje například kombinací dekorací z různých kultur. Bok po boku můžeme nalézt etno doplňky z více koutů světa. Kombinovat se mohou také různé geometrické tvary či textury na bytových textiliích.
Důraz na pestrobarevnost – V bohémské domácnosti bychom jen stěží hledali stereotyp či monotónnost. O pestrost se postará spojení několika barevných odstínů, přičemž často se jedná o výrazné akcenty. Ničím ojedinělým není záměrné kombinování teplých a studených odstínů.
Spousta živých květin – Energii, která z těchto domácností srší, ještě více rozproudí živé květiny. Ty se v boho interiérech vyskytují poměrně hojně. Pokud se jednotlivé druhy budou snášet, možnosti jejich kombinace jsou opět otevřeny. Spojení s přírodou zvýrazní i vázy a květináče z přírodních materiálů jako ratan či mořská tráva.
Spirituální prvky – Mnozí umělci mají dost blízko ke spiritualitě, takže typickými pro tyto příbytky jsou různé doplňky s touto tématikou. Zcela oblíbené jsou mandaly, které jsou zároveň ukázkou umělecké originality. Některým nad postelí visí i tzv. nápisy. lapače snů. Přítomny jsou také sošky pyramid či vybraná ztvárnění bůžků.
Umělecká díla – Jelikož se jedná o interiérový směr založený umělci, plastiky, sochy, obrazy a jiná díla v něm hrají klíčovou roli. Možnosti jsou opět otevřeny, každému podle chuti. Zatímco někdo ocení starožitnosti, jiní budou vyhledávat spíše originální kousky z moderního umění.
Klíčovým je sladění barev a motivů
Volnost a otevřené možnosti při zařizování bydlení nemají pouze pozitivní stránky. Volné kombinování barev, motivů či materiálů bez jakýchkoli zásad může vyústit v chaos, který bude na obyvatele působit rušivě. Při tvorbě designu se tak doporučuje přidržet alespoň některá základní doporučení, která nám pomohou s jejich správným sladěním.